Egy program nem csak azoknak, akik lányos játékokkal játszanak

A barátnőimmel naphosszat tudunk csacsogni gyerekkorunk játékairól. Egyikük a pónikat szerette, másikuk a babákat, amiknek hosszú haját egész nap fésülgette és babusgatta. Én is szerettem a lányos játékokat, de az az igazság, hogy mivel két bátyám van, elég sok fiús játék is körbevett, és már gyerekként sokat játszottam autókkal. Nem csoda, hogy hamar meg is tanultam vezetni, és azóta is közel állnak hozzám az autók, és egy csomó időmet az utakon töltöm.

Mostanában találtam rá erre az oldalra, ami nagyban megkönnyítette az életem: https://www.roadrecord.hu/fuvarlevel/

Mindenkinek ajánlom, hogy nézze meg, mert ténylegesen életmentő tud lenni. A fuvarlevelekkel kapcsolatban például kifejezetten ajánlom is, hogy innen informálódj, mert nagyon jól össze vannak szedve a tudnivalók. Kezdve például azzal, hogy mikor van erre a dokumentumra szükség. De a sor folytatódik, a továbbiakban ki is fejtem, mert nem is a tájékoztatás önmagában a lényeg!

De a lényeg tehát, hogy az oldal kezdetben leírja, hogy mi a fuvarlevél jelentése, mikor kell, és mikor nem kell. El is árulom a titkot: a szállítmányozáshoz kell, ez rögzíti a feladó, a fuvarozó és a címzett között a szerződést. Szerepel benne a fuvarozás felvétele, az áruról szóló adatok, és az is, hogy a fuvarozó átvette az árut. Különböző szempontok vannak, amik miatt fontos, hogy helyesen megírják a fuvarlevelet. Ezek az alábbiak:

A Road Record oldala nagyon jól összeszedte ezeket, onnan veszem az infókat én is. Tehát azt írják, hogy a fuvarlevél abban az esetben kötelező, ha az árufuvarozást díj ellenében végzik, és ha hatósági ellenőrzések történnek. A fuvarlevélnek vannak kötelező tartalmi elemei is. Ezek a következők: ha hatósági ellenőrzésre kerülne sor, a szállítási információk itt kerülnek rögzítésre, a címzett és a feladó adati, az áru, a szállítás, a fuvarozó adatai és egyéb infók.

Ha kártérítést igényelne valaki, szintén a fuvarlevél alapján teheti ezt meg. A fuvarlevél pedig három példányban készül el, amiből kap egyet a feladó, a fuvarozó és a címzett.

Van egy nemzetközi fuvarlevél, amit CMR néven ismerni, ez biztosítja nemzetközi szinten a fuvarozás jogi kereteit, és van ennek elektronikus változata is, az e-CMR. Ez egyre népszerűbb – főleg, mert sokban leegyszerűsíti a folyamatokat.

A jogi háttérről is ejtenek néhány szót az oldalon. Így megemlítik a CMR egyezményt és a belföldi szabályozást. Beszélnek még a fuvarlevél sablonokról és mintákról is, illetve arról, hogy a gyakorlatban hogyan használják a fuvarlevelet.

Szóba kerül még egy fogalom, ez pedig a menetlevél. Ez azért fontos, mert sokan keverik ezt a kettőt, a menetlevelet és a fuvarlevelet. A megkülönböztetésük tehát esszenciális.

A menetlevél mibenlétéről ugyanúgy hasznos dolgokat írnak, ezt megtekinthetitek az oldalon, amit már említettem: https://www.roadrecord.hu/fuvarlevel/

Az útnyilvántartásról is beszélnek, illetve arról, hogy kisteherautó esetén végülis melyik kell e három közül – fuvarlevél, menetlevél, útnyilvántartás.

De az az igazán szuper, hogy az oldal nem csak összeszedte neked ezeket a nagyon fontos dolgokat, amikről mindenképpen tudnod kell, hanem gyakorlatias segítséggel is készült.

A RoadRecornak van egy kiváló útnyilvántartója, amit mobil applikációként  telepíthetsz, és ha megvannak a rögzített utak, akkor a webes felületén pár perc alatt be lehet fejezni a véglegesítését, és ki lehet nyomtatni, illetve elküldeni a NAV felé, mert ahogy kiemelik, ez a dokumentum jó lesz a NAV-nak is.

Ajánlom, hogy kalandozz bátran az oldalon, mert sok érdekességgel fogsz még itt találkozni az említetteken túl!